Home 1821 &  .

TURKISH PAGES

    Home Megarevma Bogazin Incisi Sene 1930 Aziz Istanbul MAKALELER Insanlarimiz Tavernalar PANAYIR-2004

Arnavutköy  Mahalle  Muhtarlığı  Tel-Faks: (0212) 265 67 95

Bir kez daha dayatılan 3. Köprü girişimine karşı bu kez kendiliğinden örgütlenen kentsel koruma amaçlı "Arnavutköy Semt Girişimi"nin sesine sayfalarımızı açmanın sevincini yaşıyoruz. Üzerimize hoyratça gelen 3. köprü tehlikesi karşısında gücümüzü, enerjimizi, zamanımızı biraraya getirip, çoktandır bir yerlerde yitirdiğimiz komşuluğu bulduk ve Arnavutköy Semt Girişimini oluşturduk... Her toplantı öncesi kendimizi bilgilendirdik, bilgiyi çevremize yaymaya çalıştık; sonra da mahallemizde konuk ettiğimiz sivil toplum örgütleri, yerel yönetim temsilcileri, üniversitelerden çeşitli uzmanlar ve duyarlı tüm kesimlerden gelenlerle bilgilerimizi pekiştirdik ve...  

İstanbul'u ve mahallemizi koruyacağız!

Köyümüze kazıklar çakıldı, denizle bağımız kesildi, şimdi de göğümüzü karartmak istiyorlar... Biz Arnavutköylüler, 1500 yıllık tarihi olan mahallemizi, içindeki 38 adet anıtsal yapıyı, 42 yalıyı, 292 adet eski eser sivil mimarlık örneği evi, 30'un üzerindeki anıt ağacı, 5 yeşil sit alanını ve de hallacımızı, köftecimiz, berberimiz, ayakkabı tamircimiz, camcımız ve kasabımız ile belki de şimdiye dek ne denli kıymetli olduğunun pek de farkına varamadığımız, kendine özgü Boğaz köyü yaşantımızı koruyacağız...

Arnavutköy'ün gökyüzünü karartmayacağız!

  <><><><><><><><><><><><>

3üncü köprüye hayır!

Arnavutköy'den Kandilli'ye... Önümüzdeki günlerde ihaleye açılmak istenen 3. köprü projesi, İstanbul Boğazı'nda kalan son tarihi ve doğal güzelliklerle beraber huzurumuzu, sağlığımızı da alıp götürmeye hazırlanıyor. İstimlak edilecek evlerimiz, işyerlerimiz; üzerimize yağacak kurşun ve karbonmonoksit, geceleri rahat uyku uyutmayacak araba gürültüsü, kirlenecek içme suyu kaynaklarımız, kesilecek ağaçlar...  

3. köprü Boğaz'ın hangi köşesine yapılırsa yapılsın, ayaklan, viyadükleri, tünelleri, karayolu bağlantıları ile, dünyanın incisi Boğaziçi'ni tahrip edecek, yaşadığımız mekanları şantiyeye dönüştürecek.

Bu projeden en büyük zararı görecek semtlerden biri de yalılarıyla, anıtsal yapılarıyla tarihi dokusunu şimdilik koruyabilen Arnavutköy.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, tarihi ve kültürel değerlerimizi, doğal güzelliklerimizi hatta sağlığımızı hiçe saydığı gibi, varolan yasaları da görmezden geliyor. 3. köprünün tam bir felaket olacağı bu kadar açıkken, İstanbul'u ve yaşadığı semti sevenlerin kaygıları, tepkileri giderek çoğalırken neden bu ısrar? Hem de devletin görevlendirdiği kurumları dikkate almayacak kadar...  

Bütün dünya toplu taşımaya yönelirken, yeni bir köprü yapmak. Tüp geçiş saatte 75.000 kişilik taşıma kapasitesiyle 7-8 köprüye bedeldir. Tüp geçiş devreye girince 1. ve 2. köprülerde de rahatlama olacağı kesindir.

3. köprü, bu işten çıkarı olanların, kendi bildiğini okuyanların bir dayatması olarak karşımıza dikiliyor. Bizler, 3. Boğaz Köprüsü'nü ne Arnavutköy'de ne de başka bir semtte görmek istiyoruz! Bizim gibi düşünen duyarlı halkımızı, sesini duyurmaya davet ediyoruz.  

<><><><><><><><><><>  

S E M T   A Ş K I

ARNAVUTKÖY MEGAREVMA

 Bu semt Arnavutköylüler tarafından koruma altına alınmıştır

Arnavutköy, semt bilincinin ve aşkının en önemli örneklerinden. Bu semt tarihinde çok büyük yangınlara tanık olmuş. 18 ve 19uncu yüzyıllarda yalıların, yamaç ve vadilerdeki köşklerin hemen hemen tümü yanmış. En son 1887 deki yangında ise bölgedeki Musevilerin çoğu köyü terk etmiş ve yerine Müslümanlar yerleşmiş. İstanbul Ansiklopedisi'ne göre, l. Dünya Savaşı öncesinde Arnavutköy'de 493 Müslüman, 5 bin 973 Rum, 342 Ermeni, 32 Musevi ve 642 ecnebi varmış ve günlük vapur yolcu sayısı bin 550 imiş. Arnavutköy 1970'den sonra SİT alanı ilan edilmiş. 2002 nüfusu 5 bin 200.

Topraksız bey, beysiz toprak olmaz". Bu, feodal dönem için kullanılan deyiş, Fransız ihtilali ya da feodalizmden kapitalizme geçmekle şekil olarak değişmiş olsa da öz olarak pek değişmedi. Bir toprağa tutunma, bir yere ait olma güdüsü hep var oldu insanoğlunda. Bir ülkeye, bir şehre ve bir semte ait olmak. Taşrada, sayesinde her kapıyı açabileceğiniz hemşerilik, köyden şehre doğru uzadıkça yerini şarkılara da yansıyan bir "Sen istanbul'un neresindensin?" sorusuna bırakır. Özellikle büyük şehirlerde oturduğunuz semt statünüzü de belirler.

Tek gerçek keşıf yolculuğu yeni yerler aramak değil yeni gözlerle bakmaktır diyor Marcel Proust.

Tüm bunların yanında bir de "doğma büyüme Arnavutköy' lüyüm, Bebekliyim" diyen kişilere rastlarsınız, semtlerinden konuşurken göğüsleri kabarır. Koca şehir içinde bir mahallenin samimiyetine tutunur, bakkal ve manavıyla sohbet etmekten, sokaklarında aynı insanları görmekten ayrı bir zevk ve tatmin duyarlar bu semt aşıkları. Hatta bu aşk, sivil toplumun istikrarlı ve güçlü seslerinden de biri olabilir, Arnavutköylüler'inki gibi. Onlar, "Niye köprü? Tüp geçitin gözü mü çıkmış?" diyerek Istanbul'da yapılacak üçüncü bir köprüye karşı tüm Istanbul'u ayaklandırıp halktan ve basından destek gördüler. Nitekim proje, Arnavutköytam göbeğinden hançerleyen bir proje.

Projenin gerçekleşmesi durumunda deniz kenarındaki yalıların, tarihi eserlerin bir kısmının ve Arnavutköy Çarşısı'nın tamamiyle kaybolacağını gören Arnavutköylüler, bu köprüyü engellemek için Arnavutköy Semt Girişimi'ni kurdu. 3. Köprü'yü protesto etmek amacıyla düzenledikleri panayıra yaklaşık iki bin kişi ile birlikte onlara destek vermek için Orhan Pamuk, Müjde Ar, Rutkay Aziz gibi sanatçılar katıldı. Bu güne kadar 4 binin üstünde imza topladılar.

Yalıları, dar yokuşlu yolları ve merdivenli sokakları, ikişer-üçer katlı, çardaklar ve sarmaşıklarla kaplı, sanat yolculuğu eseri kapıları ile Arnavutköy, Osmanlı başkentinin mimari zenginliği ve ince zevkini  fısıldar kendisini gezenlere. Geçirdiği onca yangına, mahalleyi, denizden koparan kazıklı yola, Akmerkez trafiğine ve üçüncü köprü projesine rağmen doktorundan mahalle manavına herkes, herhalde muhtar Güven'in söylediği gibi "Arnavutköydeki komşuluğu, arkadaşlığı, ahbaplığı hiçbir şeye değişmedikleri" için hala orada.

 

 

Home ] Megarevma ] Bogazin Incisi ] Sene 1930 ] Aziz Istanbul ] MAKALELER ] Insanlarimiz ] Tavernalar ] PANAYIR-2004 ]
Last modified: JUNE 20,  2013