Home Up ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΕΙΚΟΝΕΣ 1821 &  Μ. ΡΕΥΜΑ

Ιεράρχαι του Θρόνου

    Home Up

η  Α.Θ.Π. ο Οικ. Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος

Α´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Γέρων Nικομηδείας κ. Ἰωακείμ 23.09.1973
Γέρων Xαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος 24.09.1972
Γέρων Δέρκων κ. Κωνσταντῖνος 16.01.1972
Ἀμερικῆς κ. Δημήτριος 17.09.1967
Σικάγου κ. Ἰάκωβος 25.12.1969
Πέργης κ. Εὐάγγελος 30.11.1970
Λύστρων κ. Καλλίνικος 06.12.1970
Αὐστραλίας κ. Στυλιανός 06.12.1970
Ἀδριανουπόλεως κ. Δαμασκηνός 06.12.1970
Θυατείρων καί Μεγάλης Βρεταννίας κ. Γρηγόριος 12.12.1970
Ἰταλίας κ. Γεννάδιος 17.01.1971
Ἑλβετίας κ. Ἱερεμίας 31.01.1971
Θεοδωρουπόλεως κ. Γερμανός 06.02.1972
Γερμανίας κ. Αὐγουστῖνος 26.03.1972
Τρανουπόλεως κ. Γερμανός 14.01.1973
Τορόντο κ. Σωτήριος 27.01.1974
Σουηδίας καί πάσης Σκανδιναυΐας κ. Παῦλος 12.05.1974
Τυρολόης καί Σερεντίου κ. Παντελεήμων 09.06.1974
Βελγίου κ. Παντελεήμων 18.08.1974
Κρήτης κ. Εἰρηναῖος 23.02.1975
Πιττσβούργου κ. Μάξιμος 18.07.1978
Σύμης κ. Χρυσόστομος 08.11.1980
Βοστώνης κ. Μεθόδιος 18.07.1982
Μεξικοῦ κ. Ἀθηναγόρας 22.08.1982
Καρπάθου καί Κάσου κ. Ἀμβρόσιος 24.05.1983
Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος 27.10.1985
Μιλήτου κ. Ἀπόστολος 03.11.1985
Αὐστρίας κ. Μιχαήλ 12.01.1986
Ντένβερ κ. Ἠσαΐας 25.05.1986
Περγάμου κ. Ἰωάννης 22.06.1986
Ἀτλάντας κ. Ἀλέξιος 17.05.1987
Πριγκηποννήσων κ. Ἰάκωβος 25.12.1987
Winnipeg κ. Γεώργιος 22.10.1989
Προικοννήσου κ. Ἰωσήφ 03.12.1989
Λάμπης, Συβρίτου καί Σφακίων κ. Εἰρηναῖος 14.02.1990
Πέτρας καί Χερρονήσου κ. Νεκτάριος 06.10.1990
Φιλαδελφείας κ. Μελίτων 28.10.1990
Σεβαστείας κ. Δημήτριος 04.11.1990
Πισιδίας κ. Σωτήριος 21.03.1993
Ἱεραπύτνης καί Σητείας κ. Εὐγένιος 14.06.1994
Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος 21.11.1995
Μύρων κ. Χρυσόστομος 25.11.1995
Μοσχονησίων κ. Ἀπόστολος 26.11.1995
Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ 11.11.1996
Δαρδανελλίων κ. Νικήτας 14.12.1996
Σασίμων κ. Γεννάδιος 01.06.1997
Ντητρόϊτ κ. Νικόλαος 03.04.1999
᾿Ικονίου κ. Θεόληπτος 10.09.2000
Γορτύνης καί Ἀρκαδίας κ. Μακάριος 08.10.2000
Μπουένος Ἄϊρες κ. Ταράσιος 03.06.2001
Ἀρκαλοχωρίου, Καστελλίου καί Βιάννου κ. Ἀνδρέας 03.11.2001
Ἁγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσιμος 09.02.2002
Βρυούλων κ. Ἐπιφάνιος 04.05.2003
Νέας Ἰερσέης κ. Εὐάγγελος 10.05.2003
Ῥόδου κ. Κύριλλος 20.04.2004
Λέρου, Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας κ. Παΐσιος 21.05.2005
Ρεθύμνης καί Αὐλοποτάμου κ. Εὐγένιος 28.05.2005
Νέας Ζηλανδίας κ. Ἀμφιλόχιος 09.07.2005
Κισάμου καί Σελίνου κ. Ἀμφιλόχιος 08.10.2005
Kορέας κ. Ἀμβρόσιος 05.02.2006
Κυδωνίας καί Ἀποκορώνου κ. Δαμασκηνός 18.11.2006
Ἱσπανίας καί Πορτογαλίας κ. Πολύκαρπος 06.05.2007
Χόνγκ-Κόνγκ κ. Νεκτάριος 20.01.2008
Κώου καὶ Νισύρου κ. Ναθαναήλ 07.03.2009
Ἐψηφισμένος Μητροπολίτης Καλλιουπόλεως καί Μαδύτου κ. Στέφανος 03.03.2011
Ἐψηφισμένος Μητροπολίτης Προύσης κ. Ἐλπιδοφόρος 03.03.2011

Β´. ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ ΙΕΡΩΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΝ ΝΕΩΝ ΧΩΡΩΝ

Ἡ διοίκησις τῶν Ἐπαρχιῶν τούτων τοῦ Οίκουμενικοῦ Θρόνου ἀνετέθη ἐπιτροπικῶς τῇ Ἁγιωτάτῃ Ἐκκλησία τῆς Ἑλλάδος διά τῆς ἀπό 4ης Σεπτεμβρίου 1928 Πατριαρχικῆς καί Συνοδικῆς Πράξεως.

Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου κ. Προκόπιος 25.05.1974
Νέας Κρήνης καί Καλαμαριᾶς κ. Προκόπιος 26.05.1974
Μαρωνείας καί Κομοτηνῆς κ. Δαμασκηνός 30.05.1974
Θεσσαλονίκης κ. Ἄνθιμος 14.07.1974
Παραμυθίας, Φιλιατῶν καί Γηρομερίου κ. Τίτος 17.07.1974
Ἰωαννίνων κ. Θεόκλητος 26.10.1975
Γρεβενῶν κ. Σέργιος 15.08.1976
Χίου κ. Διονύσιος 11.11.1979
Νικοπόλεως καί Πρεβέζης κ. Μελέτιος 01.03.1980
Ἱερισσοῦ, Ἁγ. Ὄρους καί Ἀρδαμερίου κ. Νικόδημος 29.03.1981
Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος 06.05.1984
Κίτρους κ. Ἀγαθόνικος 24.11.1985
Μυτιλήνης κ. Ἰάκωβος 20.11.1988
Λήμνου κ. Ἱερόθεος 22.11.1988
Γουμενίσσης, Ἀξιουπόλεως καί Πολυκάστρου κ. Δημήτριος 15.10.1989
Βεροίας καί Ναούσης κ. Παντελεήμων 29.05.1994
Διδυμοτείχου, Ὀρεστιάδος καὶ Σουφλίου κ. Δαμασκηνός 27.01.1995
Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανῆς καί Κονίτσης κ. Ἀνδρέας 28.01.1995
Ξάνθης κ. Παντελεήμων 29.01.1995
Ἐλασσῶνος κ. Βασίλειος 21.07.1995
Σάμου καί Ἰκαρίας κ. Εὐσέβιος 22.07.1995
Καστορίας κ. Σεραφείμ 05.10.1996
Φλωρίνης, Πρεσπῶν καί Ἑορδαίας κ. Θεόκλητος 23.01.2000
Κασσανδρείας κ. Νικόδημος 13.01.2001
Σερρῶν καί Νιγρίτης κ. Θεολόγος 12.10.2001
Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος 16.12.2001
Ἐδέσσης καί Πέλλης κ. Ἰωήλ 15.10.2002
Ζιχνῶν καί Νευροκοπίου κ. Ἱερόθεος 17.05.2003
Ἐλευθερουπόλεως κ. Χρυσόστομος 28.04.2004
Σερβίων καί Κοζάνης κ. Παῦλος 29.04.2004
Ἀλεξανδρουπόλεως κ. Ἄνθιμος 09.10.2004
Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας 10.10.2004
Δράμας κ. Παῦλος 09.10.2005
Σισανίου καί Σιατίστης κ. Παῦλος 04.03.2006
Πολυανῆς καί Κιλκισίου κ. Ἐμμανουήλ 17.10.2009
Λαγκαδᾶ, Λητῆς καὶ Ρεντίνης κ. Ἰωάννης. 16.05.2010

Γ´. ΤΙΤΟΥΛΑΡΙΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Εἰρηνουπόλεως κ. Κωνσταντῖνος 07.05.1972
Διοκλείας κ. Κάλλιστος 06.06.1982
Ἀμισσοῦ κ. Νικόλαος 13.03.1983
Τυάνων κ. Παΐσιος 11.04.1998
Ἱεραπόλεως κ. Ἀντώνιος 06.10.1985
Ἀσπένδου κ. Ἱερεμίας 19.09.1993
Κομάνων κ. Γαβριήλ 24.06.2001

Δ´. ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

Κυανέων κ. Χρυσόστομος 19.12.1970
Ἀρίστης κ. Βασίλειος 01.02.1976
Δέρβης κ. Ἰεζεκιήλ 20.03.1977
Εὐμενείας κ. Μάξιμος 11.12.1977
Ροδοστόλου κ. Χρυσόστομος 22.04.1978
Λαμψάκου κ. Μακάριος 03.11.1985
Ἀπολλωνιάδος κ. Σεραφείμ 31.03.1991
Παρνασσοῦ κ. Ἰωάννης 27.10.1991
Λεύκης κ. Εὐμένιος 15.01.1994
Κλαυδιουπόλεως κ. Μιχαήλ 08.10.1995
Συνάδων κ. Διονύσιος 15.09.1996
Τροπαίου κ. Ἀθανάσιος 12.04.1997
Ἀπαμείας κ. Βικέντιος 11.04.1998
Ἀνδίδων κ. Χριστοφόρος 26.06.1999
Δορυλαίου κ. Νίκανδρος 25.02.2001
Τρῳάδος κ. Σάββας 02.02.2002
Φασιανῆς κ. Ἀντώνιος 23.02.2002
Φιλομηλίου κ. Ἠλίας 12.05.2002
Σινώπης κ. Ἀθηναγόρας 22.06.2003
Ἀριανζοῦ κ. Bαρθολομαῖος 10.06.2004
Edmonton κ. Ἱλαρίων 29.01.2005
Κρατείας κ. Ἀνδρέας 13.12.2005
Μωκησσοῦ κ. Δημήτριος 09.12.2006
Ἀβύδου κ. Κύριλλος 24.02.2008
Παμφίλου κ. Δανιήλ 10.05.2008

Ε´. ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΕΣ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

ὁ πρ. Κισάμου καί Σελίνου κ. Εἰρηναῖος, ἐν Κρήτῃ 05.12.1957
ὁ πρ. Κώου καὶ Νισύρου κ. Αἰμιλιανός, ἐν Ἀθήναις. 12.06.1959
ὁ πρ. Μπουένος Ἄϊρες κ. Γεννάδιος, ἐν Ἀθήναις 08.04.1979
πρ. Winnipeg κ. Ἰωάννης, ἐν Καναδᾷ 27.11.1983
ὁ πρ. Χαλδίας κ. Σπυρίδων, ἐν Ἀμερικῇ 24.11.1985
ὁ πρ. Σερβίων καί Κοζάνης κ. Ἀμβρόσιος, ἐν Ἀθήναις 11.10.1998
ὁ Κατάνης κ. Ἰάκωβος, ἐν Ἀμερικῇ 21.05.1967
ὁ Θεουπόλεως κ. Παντελεήμων, ἐν Θεσσαλονίκῃ 01.01.1971
ὁ Ἀμορίου κ. Ἰωάννης, ἐν Ἀμερικῇ 17.01.1971
ὁ Μελόης κ. Φιλόθεος, ἐν Ἀμερικῇ 06.06.1971
ὁ Ὀλύμπου κ. Ἂνθιμος, ἐν Ἀμερικῇ 17.04.1977
ὁ Θερμῶν κ. Δημήτριος, ἐν Θεσσαλονίκῃ 09.11.1980
ὁ Ἐλαίας κ. Θεοδώρητος, ἐν Ἀθήναις 25.03.1984
ὁ Νύσσης κ. Ἐλευθέριος, ἐν Ἀθήναις 06.02.1987
ὁ Τραχείας κ. Παῦλος, ἐν Γαλλίᾳ 02.06.1991
ὁ Ξάνθου κ. Δημήτριος 23.06.1998
ὁ Ναζιανζοῦ κ. Θεοδώρητος, ἐν Ἀθήναις. 18.03.2000

 

 

Home ]
Last modified: JUNE 20,  2013